Historia papieru

POWSTANIE PAPIERU

Papier w zbliżonej do obecnie stosowanej strukturze został wynaleziony na Dalekim Wschodzie, w Chinach ku czci ówczesnego Cesarza Ho Ti przez Ts’aj Lun około roku 105. Będąc pełnym podziwu Cesarz mianował wynalazcę ministrem rolnictwa oraz darował mu wiele przywilejów. Podstawą do poszukiwań był zbyt drogi jedwab, którego używano do pisania. Papier wykorzystywano w toaletach oraz sporządzano z niego chusteczki do nosa.
Papier przygotowywano, podczas gotowania kokonów jedwabnika morwowego, uzyskiwano między innymi odpad w postaci mętnej wody, którą cedzono. Pozostały osad następnie suszono oraz wygładzano.
Odkrycie, że pozostałości w podobnym procesie ale z włókien konopnych będącego częścią procesu wytwarzania materiału na ubrania spowodowało powodzenie tej metody, jako tańszej do uzyskiwania papieru.
Zwiększający się popyt na papier w Chinach spowodowany był postępującym procesem rodzącej się administracji państwowej, wzrostu światopoglądu oraz wykształcenia.
Niosące spustoszenie wojny, spowodowały wielkie migracje ludności. Liczni jeńcy wojenni zmuszani byli do pracy na korzyść pogromców. Wśród nowych osadników byli również i papiernicy chińscy. W ten sposób papier wydostał się z Chin, najpierw podbijając ziemie japońskie, arabskie a następnie w XII wieku przedostał się Jedwabnym Szlakiem do Europy do dzisiejszej Hiszpanii (Xativa koło Walencji rok ok.1154) i Włoch (koło Ankony rok ok.1268) gdzie powstały pierwsze papiernie.
Szerząca się dżuma pustosząc Europę pozostawiała w nadmiarze odzież zmarłych. Pochodzące z ubrań materiały dawały dobry surowiec do produkcji papieru.

W Polsce pierwsze papiernie powstały w pod koniec XV wieku w Gdańsku oraz na terenach obecnej dzielnicy Krakowa-Kleparz. Na początku XVII wieku w okresie Odrodzenia działało już ponad 40 papierni.
W 1798 roku Nicolas-Louis Robert wynalazł mechaniczny sposób produkcji papieru, mianowicie maszynę papierniczą.
Na skalę przemysłową papier toaletowy wyprodukował jako pierwszy Mr. Joseph Gayetty w Stanach Zjednoczonych w 1857 roku. Swoich odbiorców starał się przekonać niską ceną (ok.50 centów za 500 listków) oraz hasłami marketingowymi (sam o tym nie wiedząc).
Ponieważ artykuł nie cieszył się powodzeniem, produkcję zarzucono na 16 lat.
Dopiero po tym okresie na nowo podjęty temat papieru przez Seth’a Wheeler’a ale już w formie rolki zyskał aprobatę.
Równocześnie Kompania Sears produkująca katalogi oraz książki telefoniczne wpadła na pomysł aby w rogu swoich wyrobów umieszczać otwór który może posłużyć jako zawieszka na ścianie w toalecie.
Dziełem przypadku było również wynalezienie ręczników papierowych. Stało się to za sprawą nadprodukcji pozostałej po I Wojnie Światowej w Stanach Zjednoczonych. Zalegające na magazynach filtry papierowe i bandaże postanowiono, przerobić i sprzedać jako jednorazowe ręczniki oraz chusteczki do twarzy.

Rozpowszechnioną dziś nazwę bibułki – tissue z której produkowane są rolki papieru toaletowego oraz chusteczki zawdzięczamy Northern’owi Tissue, który jako pierwszy w 1935 roku wyprodukował (…) “czysty papier” nie zawierający jak ten wytwarzany dotychczas wtrąceń pozostałych po procesie przetwarzania celulozy z drzew.
W 1942 roku w Anglii wyprodukowano pierwszy 2-warstwowy papier toaletowy oraz opracowano technikę nadrukowywania papieru toaletowego, dziś szeroko stosowaną w przemyśle papierniczym.

Skip to content